18 sierpnia 1922

Mazurek Macedoński.

 

Na białą blachę wysmarowaną świeżem masłem, położyć opłatek. Na nim rozrzucić, nie wygładzając wcale: figi, daktyle (nacięte w celu wyjęcia pestki), prunelki i małe kawałki cykaty oraz skórki pomarańczowej osmarzanej w cukrze, pokrajanej drobno. A w wytworzone nierówności, które koniecznie pozostawiać, ponakładać bezradnej symetryi, po troszku masy: migdałowej, pistacyowej, orzechowej, z włoskich i tureckich orzechów, czekoladowej i rożanej.

 

Na wierzchu wygładzić rozbiłem białkiem i wsławić na krótko do letniego pieca do obsuszenia.

 

 

Gdy obeschnie, zakropić likierem maraskinowym, i można niczem już nie ubierać.

 

Mazurek ten wprawdzie wymaga trochę zachodu, lecz jest. tak ładny i smaczny, że trud sowicie się opłaca; wreszcie te same masy, można użyć i do innego ciasta lub też mazurka, wykonanego na odmienny sposób, przy jednym kłopocie przy urządzaniu.

 

Przyrządzanie mas jest zawsze bardzo kłopotliwe, a nawet kosztowniejsze w domu z powodu niewielkich ilości, jakie się w domowym zakresie przygotowuje.

 

Wyborne masy gotowe w rozmaitych gatunkach i smakach (migdałową. pistacyową, orzechową i t. d.), znajdą Szan. Czytelniczki w wytwornych zakładach Jana Fruzińskiego skład główny w przepysznym lokalu przy ul. Marszalkowskiej 73. Filie: Marszałkowska 133 i Wierzbowa 8 Tamże wyborowe świeże skórki pomarańczowe, cykata, anżelika oraz lukry gotowe, przednich smaków: malinowy, różany-pomarańczowy, wan iliowo-czekoladowy) „Fleur d'orange".

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 27-03/02-04-03-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.