25 października 1921

Torcik Czekoladowy.

 

Masła świeżego. niesolonego pól funta, utrzeć w donicy na zupełną śmietanę następnie wsypać jeden funt utartej waniliowej czekolady i znów ucierać: potem, nie przestając trzeć ciągle w jedną stronę, dodawać po łyżce ćwierć funta miałkiego cukru, trzy do pięciu żółtek (stosownie do wielkości jaj), ćwierć funta migdałów nieobieranych z łupinek, drobno usiekanych, wanilii miałko utłuczonej i osianej oraz trzy łyżki nutki kartoflanej, sypiąc ją po trosze.

 

W końcu włożyć sztywno ubitą pianę z trzech do pięciu białek, wymieszać lekko i podzieliwszy na trzy części, upiec w trzech formach tortowych, wysmarowanych świeżem, niesolonem masłem, rozbitem doskonale, (gdy w kawałkach, nie rozsmaruje się równo).

 

 

Piec całą godzinę, w dość gorącym piecu.

 

Masę migdałową zrobić z jednego funta migdałów słodkich oraz kilku gorzkich, sparzonych, obranych i zmielonych na maszynce i jednego funta miałkiego, osianego cukru, zwilżyć trochą wody różanej lub żółtkami albo też białkami, a można i dobrą słodką śmietanką.

 

Masą tą nałożyć dwie części upieczonego ciasta, a trzecią przykryć na wierzchu.

 

Poczem, boki torcika wokoło ulukrować lukrem czekoladowym, zrobionym z ciemnej czekolady; a wierzch przybrać w następujący sposób: utartej, jasnej czekolady trzy do czterech szklanek (stosownie do gustu) i tyleż miałkiego, osianego cukru oraz łyżkę najlepszego, świeżego, śmietankowego masła, utrzeć wałkiem w donicy na zupełnie miękką, jednolitą masę.

 

Masą tą posmarować torcik i zrobić wokolo na brzegu z tejże masy dość gruby watek, na którym, matą srebrną łyżeczką wyrobić deseń, podług upodobania.

 

Na środku torcika, również z tej masy, utworzyć kwiaty i liście mocno wypukle, na których porobić cieniutkie, jak nitka, żyłki z lukru z ciemnej czekolady za pomocą specyalnej szpryczki, lub też lejka zrobionego ze sztywnego, białego papieru.

 

Lukier czekoladowy wykonać w następujący sposób: czekolady ciemnej utartej mg funta, cukru miakiego, osianego pól funta oraz cztery do pięciu białek ucierać tylko w jedną stronę, w chłodnem miejscu, dopóki nie ukażą się !milki przejrzyste.

 

Na powyższy torcik — wyborową czekoladę jasną i ciemną, Sz. Czytelniczki znajdą w sklepach własnych parowej fabryki kakao, czekolady i cukrów Riese-Piotrowskiego, Marszałkowska 109, Nowy-Swiat 57, Senatorska 18, Elektoralna 23

 

Sz. Czytelnikom wyjeżdżającym na letniska polecam tamże doskonałe kakao oraz czekoladę w tabliczkach i w proszku, odpowiednie do gotowania, a także wyborne czekoladki i cukry deserowe. Wyroby tej fabryki są tak znakomicie przyrządzone, iż w stanie świeżości, mogą przetrwać dość dlugi czas.

 

Jadwiga C.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 22/28-04-1915 (Foto.: Dra. Oetkera przepisy: dla skrzętnych gospodyń)

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.