8 lutego 1923

Łazanki z rakowem masłem.

 

Mąki pół kwarty zagnieść jednem jajkiem niezbyt zwanie. rozwałkować cienko i pokrajać ukośnie, jak zwykłe łazanki. Poczem wrzucić na osolony ukrop. gdy wypłyną, odlać i przelać na durszlaku zimną wodą.

 

Zrobić zasmażkę z masła i maki na biało. którą rozprowadzić smakiem wygotowanym z włoszczyzny i razem zagotować.

 

Następnie wlać pól kwarty dobrej, kwaśnej śmietany i znów zagotować. Portem dodać dwa żółtka dobrze rozbite i wymieszać wszystko razem na ogniu lecz nie gotując już (ażeby się żółtka nie zwarzyły).

 

 

W gorący ten sos włożyć łazanki i zagrzać na małym ogniu i gorące wylać na półmisek

 

Na półmisku, na powierzchni sosu, polać łyżką. nie mieszając wcale, dowolną ilość masła rakowego (które poprzednio rozgrzać w rondelku, lecz nie smażyć).

 

Na brzegu półmiska wokoło ułożyć rakowe szyjki i nóżki, a w braku tychże, można podać kluski z samym tylko masłem rakowem — i tak też dobrze smaki, i ładnie wygląda.

 

Masło rakowe zrobić w następujący sposób:

Po ugotowaniu raków z koprem i ze solą, skorupki i zbyt małe nóżki, obsuszyć na sicie na słońcu lub kuchni angielskiej, paczeni tubie w mozdzierzu i przesiać przez sito.

 

Następnie na funt osianego proszku, wziąć funt. świeżego, niesolonego masła i włożywszy razem W rondel. smażyć wolno na małym ogniu, bezustannie mieszając.

 

A gdy już maśle nabierze naszego koloru, przecedzić przez płótno, wycisnąć i wlać najlepiej w porcelanowy lub kamienny słoik, mieszając, dopóki nic zacznie stygnąć, ażeby byle jednakowe.

 

Przykryć papierem umoczonym w zupełnie świeżej oliwie, obwiązać z wierzchu pęcherzem i trzymać w chłodnem, lecz suchem miejscu.

 

Starannie zrobione i w odpowiednich warunkach trzymane, może być masło rakowe bardzo długoo w stanie świeżości.

 

H. Ch.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 26-06/02-07-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.