4 sierpnia 1921

Moda damska - bluzki

Lekkie i strojne bluzki tiulowe mają duże powodzenie, są praktyczne pomimo delikatnego wyglądu, ponieważ tiul w dobrym gatunku pierze się dobrze. Można dostać tiul od 1 do 2 rubli za łokieć; na bluzki Nr. 1 i 3 wyjdzie od 2 do 3 i pół łokci tiulu.

 

Jako przybranie służyć może walansienka, siatkowe i tiulowe koronki i wstawki.

 

 

Nr. 1. Strojna bluzka tiulowa kimonowa; rękawy i wszystkie mereszkowane na maszynie lub z wszytą koroneczką bardzo wązką na 1/4 cent. okrętką. Kołnierz i rękawy zakończone wstawką i koronką wszyte mereszką lub na wązkiej wstawce, aby się szwy w praniu nie rozciągały. Przód zapina się na zatrzaski lub ozdobne małe guziki. Do zapięcia służą podwójnie złożone plisy. Z pod kołnierza do pasa, jest fiszutka, zrobiona z kilku rzędów wstawki,zakończona koronką zmarszczoną: U góry przy ramionach fiszutka musi być zmarszczona gęsto na szerokości 2 c., u dołu w pasie na 4 cent.

 

Fig. 1-a i 1-b pokazują sposób w jaki przyszywa się staniczek z tiulu i koronki, pod bluzkę, która wymaga koniecznie coś równie eleganckiego i lekkiego, aby bielizna i gorset nie przebijały. Dół staniczka przyszywa się do tego samego paska co bluzka; ramionczka lekko przyszyte do bluzki, aby można je próć do prania.

 

Nr. 2. Bluzka biała batystowa z raglanowemi rękawami przeszyte mereszką. Dół rękawa wązki z odwiniętym mankietem odstającym. Wyłożony kołnierz i wyłogi; z pod kołnierza aksamitka czarna.

 

Nr. 3. Bluzka tiulowa w kropki. Przód i wierzch rękawów z koronki tworzącej wstawkę; między ząbkami koronki są kwadraciki z tiulu w zakładeczki. Wycięcie szyi kwadratowe, obwiedzione plisą podwójnie złożoną z gładkiego tiulu; zakończenie szyi i mankietów pikotami z mereszki maszynowej przeciętej.

 

Nasz Dom (tygodnik mód i powieści), 01/07-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.