18 czerwca 1921

Jak fabrykują kapelusze panamskie?

Bodaj czy którykolwiek inny artykuł handlowy przedstawia taką rozmaitość co da jakości, jak kapelusze panamskie, przynajmniej w handlu detalicznym. Handlarz hurtowny lepiej się zna na tym towarze, oznaczając kapelusze podług kraju, z którego rzeczywiście pochodzą i oceniając podług tego mniej lub więcej ich jakość. Tanie panamskie kapelusze dostarczają nam teraz Chiny i Japonia, lepsze pochodzą głównie z

republiki ekuadorskiej także najdroższe i najdelikatniej wyrabiane pochodzą z Ekuadoru. Są to wyrabiane w prowincyi Mancabi, z których sztuka kosztuje 400 marek. Ale takich fabrykują rocznie najwyżej 150 tuzinów. O jakości nie decyduje tylko robota i słoma jako taka, raczej daleko więcej wyrób słomy przed pleceniem.

            Dawniej roślina, z której liści fabrykowano kapelusze panamskie, rosła dziko w rozległych bagnach Ameryki środkowej. Dziś słomę tę uprawiają na obszernych płaszczyznach i pielęgnują starannie. Aby dojrzała do użytku, trzeba jej dać dwa lata czasu, ale wtedy trwałość jej dosięga 40 do 50 lat i można z niej co rok część młodych liści ubierać. Tylko młode delikatne liście dają dobry materyał do plecenia.

            Gotuje się je najpierw w wodzie i w soku cytrynowym i suszy się potem w cieniu. Potem kraje się w małe paseczki, suszy się znowu i dopiero teraz paseczki te przydatne są do plecenia. Nie plecenie jednak, tylko gotowanie jest najtrudniejszą częścią całej pracy, ponieważ dopiero podług tego można oznaczyć wartość jakościową.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 6 sierpnia 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.