21 czerwca 1921

Kapelusze damskie na sezon wiosenny i letni r. 1947.

Onegdaj odbyła się w lokalu wiedeńskiego towarzystwa wiedeńskiej mody przegląd modeli kapeluszów damskich na sezon wiosenny i letni, nadesłanych obficie przez wiedeńskie magazyny.

 

Przegląd, ze względu na misterne i pełne smaku wypracowanie modeli, zawiera bardzo wiele interesujących szczegółów i nowości na sezon obecny — kapelusze małe, stosunkowo mało i skromnie przybrane piórami lub fantastycznymi rajerami, ani w jednym wypadku nie są przeładowane. Kwiaty, zarezerwowane na sezon letni, ukazały się tylko sporadycznie, w wyjątkowych wypadkach. Tuż samo można powiedzieć o piórach strusich i to jut nawet tylko jako części składowe rozmaitych małych fantazyi ukazują się.

 

W przeciwieństwie do lat poprzednich, tiul i i koronki są dzisiaj jedynym prawie materyałem do sporządzania eleganckich kapeluszów wizytowych i spacerowych. Tak naprzykład można było widzieć wielkie kapelusze tiulowe — wcale liczne — przybrane wyłącznie rąbkiem słomianym na rondzie. Wziętą także wielce jest forma kapelusza a la Rembrandt, którego cała główka, sporządzona z tiulu, przybrana jest przeciągniętemi przez nią wstęgami w tym samym kolorze, z boku zaś posiada zgodne w kolorze pióro strusie.

 

Z pośród nowości z dziedziny kapeluszy, efektownym i oryginalnym okazał się model kapelusza wieczorowego. Cały czarny, posiada główkę misternie zestawioną z czterech talerzyków słomianych, równej wielkości, wierzch jej tworzy okrycie z czarnego tiulu, ponad którem znajduje się ustawiona w kształcie parasola, szeroka koronka. mała bardzo, zacieniająca przód twarzy, natomiast dopiero rozciągająca się suto ku tyłowi.

 

Stosownie do powagi czasu, nie wybiera się dla tegorocznej mody, zarówno wiosennej, jak i letniej, Żadnych krzyczących kolorów, lecz używa się wyłącznie prawie szarych i utrzymanych w tonie ciemnym. Niebieskie kolory lub biały i to tylko jako przybranie, trafiają się niezbyt czę-sto.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 25-01-1917

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.