16 czerwca 1921

O kobietach dla kobiet. Najnowsza mody.

Ciekawość, a równocześnie także i brak wytrwałości ze strony kobiet stały się grobem początków rozwoju -niejednej mody. W ten sposób zaginął już niejeden praktyczny i ładny pomysł, jeżeli nie na zawsze, to przynajmniej na pewien czas. Tem więc ciekawszą jest rzeczą, jeżeli całkiem niespodziewanie jakaś nowa moda powstaje i znajduje ogólne przyjęcie. Taką modę w zakresie kapeluszy przyniosły nam pierwsze dni maja. Wprawdzie pierwsze cieplejsze promienie słońca z roku na rok przynoszą z sobą w pojedynczych wypadkach czerwone nakrycia głowy, jak o efektowne i strojne, a przedewszystkiem doskonale podnoszące kolor twarzy, na ogół jednak większość dam unika ich, jako zbyt zwracających uwagę.

Dopiero obecny sezon przyniósł kapeluszowi czerwonemu pełne zwycięstwo; być może że spowodowała je głównie długa zima i tęsknota za ciepłem,- a w części także martwy ton tegorocznych modnych kolorów.

Najmodniejszy obecnie kapelusz jest czerwony, utrzymany w tonie spokojnym, niezbyt żywym, a co ważniejsza, że musi być przybrany w kolorze ciamnio-niebieskim. Co do formy, to w tym kierunku nie istnieje żadna specyalna linia wytyczna: najwięcej widzieć można kapeluszy marynarskich, z wysoką główką o szerokiej kryzie lub też fasonów „staro-wiedeńskich". Mniejsze kapelusze mają przeważnie formę „a la Girardi", lub też kształt zwężającego się ku górze dzwonka. Wszystkie jednak przybrane są wstążką granatową, przyszytą skromnie Łez żadnych ozdób lub większych kokard. Mimo to wyglądają one efektownie, a cały ich powab leży w należytam zestawieniu tonu kolorów: czerwonego i niebieskiego. Bardzo wiele dam używa nadto jeszcze dla dopełnienia całości płaszczy w kolorze M ado-niebieskim , gdzieniegdzie także ujrzeć można przy podobnym płaszczu kapelusz w tonie żółtym,o wstędze błado-granatowej lub fioletowej. Trzecią wreszcie barwą modną, jest obetnie kolor fioletowy, najczęściej jednak służą do przytłumienia innej barwy, zbyt może żwawej. Zupełnie natomiast ignoruje obecna moda kapeluszowa kolor zielony we, wszystkich odcieniach, tak dalece, że nawet nie posługuje się kiszką lub trawką, do przybrania.

Nowem wreszcie zupełnie zjawiskiem z zakresu tego rodzaju mody są kapelusze, kombinowane z jasnych kryz i ciemnych główek. Do czerwonego i żółtego, doskonale dostraja się kolor ciemno-niebieski; innym barwom odpowiada odpowiedni ton ciemniejszy, wywołany najczęściej czarnym tiulem. Dwukolorowe kapelusza są robione przeważnie z dwóch materyałów: kryza słomkowa z jedwabną główką lub odwrotnie: słomiana główka z gazową, a nawet filcową kryzą.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-05-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.