17 maja 1922

Sprawozdanie niemieckie.

(wtb.) Główna kwatera, 8 stycznia. Wojna aa zachodzie. Na froncie Ysery, w luku Ypern i na północ od Sommy rozwinęły się chwilami ożywione walki artyleryjskie.

 

W skutecznych walkach napowietrznych i przez ogień naszych armat obronnych stracił nieprzyjaciel 6 samolotów.

 

Wojna na wchodzie. Armia generał-feldmarszalka ks. Leopolda bawarskiego. Na zachód od drogi Ryga-Mitawa zaatakowali Rosyanie wczoraj znowu znacznemi siłami na szerokim froncie. Nad rzeka Aa udało im się zdobyty 5 stycznia teren o kawałek rozszerzyć. Na wszystkich innych miejscach zostali krwawo odparci.

 

Front generał-pułkownika arcyksięcia Józef a. Mimo śnieżycy ł dotkliwego mrozu odrzuciliśmy nieprzyjaciela pomiędzy dolinami Pudna a Oltoz wstecz.

 

Armia gen.-feldmarszałka Mackensena. Dzień 7 stycznia przyniósł IX armil zwłaszcza zwycięzkim wojskom niemieckim i austro-węgierskim generałów Krafft Doihnensingenta i Morgenia, nowy wielki sukces. Odrzuciły Rumunów i Rosyan z silnie obwarowanego obszaru górskiego Mgr. Odobesci ku Padnie. Dalej na południe wziętą została szturmem wybudowana już w październiku, a obecnie zacięcie broniona pozycya Milkowu.

 

W ostrym naporze nie pozostawiono przeciwnikowi czasu do usadowienia się w drugiej jego pozycyi nad kanałem pomiędzy Focan a Jarestea. I ta pozycya została przełamaną. a podczas dalszego naporu droga Focani-Bolotesti przekroczona, dziś rano zostało Focuni wzięte.

 

Z zdobytych pozycyi przywiedziono 3210 jeńców, 3 armaty i kilka karabinów maszynowych.

 

Front macedoński. Pomiędzy Ochridą a jeziorem Prespa pozostał atak silnego nieprzyjacielskiego oddziału wywiadowczego bez skutku.

 

Pierwszy generalny kwatermistrz

Ludendorff.

Prowiantura w polu.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 09-01-1917 (Foto.: Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 06-01-1917)

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.